Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dodatek uzupełniający – pomoc bez zobowiązań

Jedyny niezależny program do obliczania dodatku uzupełniającego

 

Wszystkim Jednostkom Samorządu Terytorialnego w Polsce udostępniamy program umożliwiający łatwą i szybką realizację obowiązków wynikających z art. 30 ustawy Karta Nauczyciela. Oprócz funkcjonalności obliczania wysokości dodatku uzupełniającego na podstawie danych ze szkół według wytycznych MEN, umożliwia on wykonanie dodatkowego zestawienia, ułatwiającego podział środków na poszczególne szkoły. To jednak nie koniec korzyści, które przynosi wykorzystanie programu. Jest on bowiem wyposażony w funkcję tworzenia dowolnych zestawień danych, co umożliwia bardzo dokładną analizę kosztów wynagrodzeń nauczycieli. „Dodatek uzupełniający”, to jedyny na rynku, niezależnie działający program, automatyzujący realizację art. 30 KN. Aby z niego skorzystać, nie muszą Państwo posiadać, ani kupować żadnych innych specjalistycznych programów, wystarczy jedynie dostęp do arkusza kalkulacyjnego MS Excel. 

Program „Dodatek uzupełniający”, to:

 • minimalizacja ryzyka popełnienia ewentualnych pomyłek w obliczeniach;
 • oszczędność czasu pracowników JST;
 • możliwość wykonania symulacji wysokości dodatku uzupełniającego, np. za 10 miesięcy tego roku, co ułatwi zabezpieczenie odpowiednich środków w budżecie JST
 • bieżąca kontrola „potencjalnej” wysokości dodatku (np. co miesiąc) w latach następnych;
 • łatwiejsze przekazanie poszczególnym szkołom środków na wypłatę dodatków, bez konieczności wykonywania obliczeń i zestawień w innych programach;
 • możliwość wykonywania analiz porównawczych w obszarze wydatków na wynagrodzenia nauczycieli;
 • gwarancja zgodności programu z planowaną ustawą o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz mającym się pojawić za kilka tygodni rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej określającym sposób sporządzania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli (jeśli zajdzie potrzeba modyfikacji programu, producent udostępni bezpłatną aktualizację programu w tym zakresie). 

 

Kiedy można wykorzystywać program?

Program „Dodatek uzupełniający” będzie przydatny oczywiście pod koniec grudnia 2009 r., kiedy to zgodnie z przepisami dodatkowe środki dla nauczycieli muszą zostać wyliczone, przekazane szkołom i wypłacone nauczycielom. Wstępne symulacje wysokości dodatku można jednak poznać już teraz, dzięki czemu możliwe staje się zabezpieczenie odpowiednich funduszy w budżecie JST. Program pozwoli także na spokojną pracę w latach następnych. Tym bardziej, że za jego pomocą można systematycznie kontrolować wydatki na  wynagrodzenia, np. co miesiąc.

 screen1

 

Oblicz dodatek

Podstawową funkcjonalnością programu jest oczywiście szybkie obliczanie jednorazowego dodatku uzupełniającego dla nauczycieli. Podstawą do wykonania wyliczeń są sprawozdania, które JST powinna otrzymać od wszystkich podległych szkół. Sprawozdania te muszą zostać dostarczone w formie opracowanej i udostępnionej przez MEN. Efektem pracy programu jest sprawozdanie zbiorcze, również opracowane na podstawie wzoru Ministerstwa Edukacji Narodowej. Sprawozdanie to stanowi podstawę do zabezpieczenia odpowiednich środków finansowych w budżecie JST.

 screen2

 

Łatwiejsze przekazanie środków

Program kompleksowo pomaga w obsłudze dodatków uzupełniających dla nauczycieli na poziomie JST. Oznacza to, że wspiera również proces przekazania środków do szkół, pokazując wysokość dodatku w rozbiciu na szkoły i typy awansu zawodowego pedagogów. Dzieje się tak za sprawą dodatkowego zestawienia generowanego przez program w formacie XLS.

 

Wiesz więcej

To nie koniec możliwości programu. Jak wszystkie rozwiązania naszego autorstwa pracujące w trybie graficznym (środowisko Windows), także i „Dodatek uzupełniający” pozwala Użytkownikom definiować i wykonywać dowolne zestawienia danych. Dzięki temu JST uzyskuje możliwość dokładnego analizowania kosztów wynagrodzeń nauczycieli, np. porównywania wydatków ponoszonych na wypłaty za nadgodziny w poszczególnych szkołach. Tworzenie tego typu zestawień jest bardzo proste – za pomocą kilku kliknięć określa się kolumny zestawienia i zakres danych, które mają zostać wyświetlone. Zestawienia są zapisywane na komputerach Użytkowników w powszechnie używanym formacie XLS (można je więc otworzyć w arkuszu kalkulacyjnym i na przykład stworzyć wykresy graficznie prezentujące efekty analiz).

 

Łatwa praca

Obsługa programu jest niezwykle prosta i nie wymaga od Użytkownika wiedzy informatycznej. „Dodatek uzupełniający” został wyposażony w ułatwiające pracę mechanizmy:

 • szybkie i intuicyjne wyszukiwanie danych (pożądana informacja wyświetla się po wpisaniu jej fragmentu w nagłówku tabeli z danymi), 
 • opisy wszystkich przycisków obecnych w programie, 
 • możliwość pracy w wielu oknach jednocześnie, 
 • kontekstowy pomocnik (porady dotyczące korzystania z programu uzyskujemy w chwili kiedy pojawiają się wątpliwości – wystarczy wcisnąć jeden przycisk na klawiaturze).

 

Minimum wymagań

Do pracy z programem wystarczy najprostszy sprzęt komputerowy:

 • procesor klasy Pentium III, 500 MHz;
 • pamięć RAM 128 MB;
 • wolna przestrzeń na dysku - 300 MB;
 • napęd CD-ROM;
 • karta graficzna i monitor o minimalnej rozdzielczości 1024 x 768 HighColor;
 • monitor kolorowy 15’;
 • system operacyjny: MS Windows NT Workstation, Windows 2000, Windows XP, Windows Vista.